Miniskanzen drevených chrámov

V jeseni 2011 bola v areáli baziliky otvorená I. etapa Miniskanzenu drevených chrámov. Ide o zmenšeniny drevených chrámov v mierke 1:10, ktoré sú skvostom ľudovej i duchovnej architektúry Slovenska. Cieľom je na jednom mieste ukázať návštevníkom tieto perly architektúry, pričom poukázať na konkrétne miesta, kde sa daný chrám nachádza.

Slávnostným otvorením a posviackou v Ľutine vyvrcholil projekt Miniskanzen drevených chrámov – II. etapa. Cez víkend 17. a 18. augusta 2013 sa na najväčšom pútnickom mieste Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie zišlo niekoľko tisíc mariánskych pútnikov. V rámci bohatého programu púte bol v sobotu vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita hlavným celebrantom večernej svätej liturgie, pred ktorou v areáli baziliky požehnal a slávnostne otvoril druhú etapu výstavby miniskanzenu drevených chrámov.

Druhú časť miniskanzenu predstavujú kópie 10 drevených chrámov v mierke 1:10 z okolia Bardejova. Celkový rozpočet projektu bol naplánovaný na viac ako 52 tis. eur. Makety drevených chrámov z obcí Frička, Jedlinka, Kožany, Krivé, Lukov-Venecia, Tročany, Vyšná Polianka, Mikulášová, Zboj a Hutka doplnili prvú etapu miniskanzenu, ktorá bola otvorená na jeseň 2011 a obsahuje 10 drevených replík chrámov z okolia Sniny. Cieľom je, aby miniskanzen prezentoval na jednom mieste všetkých 41 drevených chrámov prešovského regiónu doplnených o niekoľko chrámov z poľského pohraničia.

V rámci projektu bol upravený aj areál miniskanzenu, vybudované oplotenie, boli inštalované informačné tabule, vydané propagačné materiály a uskutočnil sa pracovný workshop.

Tento projekt, tak ako aj prvá etapa miniskanzenu, je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.
 

Viac informácii nájdete na stránke miniskanzen.sk